Piękne wnętrze, to zdrowe wnętrze,…

Monika Kropiwnicka
ARCHITEKT WNĘTRZ

,… które zapewni optymalne warunki do życia.

CZEMU TO TAKIE WAŻNE?… I JAK DBAĆ, o powietrze w naszych wnętrzach? ,

…warto zacząć od początku:

-czym jest POWIETRZE?

-jaki ma wpływ na CZŁOWIEKA?

-i jaką rolę pełni ARCHITEKTURA I WNĘTRZA w tym procesie?

JAK TO WYGLADA W SKALI MAKRO?

– ok.70% tlenu produkują oceaniczne planktony, np.Prochlorococcus, który jest najmniejszym organizmem fotosyntetycznym na Ziemi… 20% tlenu zależy od tego jednego rodzaju bakterii,… której warunki życia obecnie ulegają zmianie…

Drzewa produkują nadmiarowy tlen, dopiero wtedy, gdy zwiększamy lesistość. … Dla nas ZIELEN to przede wszystkim OCZYSZCZALNIA POWIETRZA.

A im czystsze powietrze zewnętrzne, tym czystsze trafia do naszych wnętrz…

A W SKALI MIKRO?

-CZŁOWIEK KAŻDEGO DNIA FILTRUJE PRZEZ PŁUCA 11 000 LITRÓW POWIETRZA , ok. 500 L CZYSTEGO TLENU …TLEN TO ENERGIA…. Z CYKLU ODDECHOWEGO pochodzi ok.70% ATP , /główny nośnik energii w komórkach/.

…ale nasz układ oddechowy nie jest zbyt wydajny. Jeśli go nie wspomagamy, … jeśli słabo oddychamy ..za mało się ruszamy, rozwija się kwasica , zaburzając Homeostazę, która jest stanem równowagi w naszym organizmie i zależy min. od prawidłowego składu i ilości gazów oddechowych. Układ oddechowy człowieka jest też filtrem dla wszystkich zanieczyszczeń z powietrza. Każdego dnia trafia do niego ok. 25 dag zanieczyszczeń w postaci gazów, pyłków, dymu, drobin kurzu, drobnoustrojów i zarodników grzybów. Duże cząsteczki, zalegają w układzie oddechowym, a bardzo małe trafiają do krwiobiegu, do Ośrodkowego Układu Nerwowego, nasilając stany zapalne i procesy neurodegeneracyjne.

A W NASZYCH WNĘTRZACH? W SKALI MEZO ?

..BUDYNKI SĄ w 100% naszym tworem, to od nas zależy jakie funkcje będziemy w nich realizować,

od nas zależy czy NASZE WNĘTRZA BĘDĄ :

-NOŚNIKIEM, przekaźnikiem powietrza ?,

-FILTREM?, który niweluje negatywne skutki,

-czy KATALIZATOREM?, który jeszcze bardziej powiększa te zanieczyszczenia?

Powietrze w naszych wnętrzach WCIĄŻ migruje… z obszaru o wysokim stężeniu do niższego… DYFUZJA to naturalny proces ciągłego dążenia do równowagi,…który jest obecny również w naszym organizmie… W naszych komórkach prawidłowy rozkład stężeń i ciśnień jest siłą napędową wielu procesów w naszym organizmie. Niekorzystne warunki otoczenia, / zanieczyszczenia, poziom wilgotności i tlenu/ poprzez skórę i układ oddechowy zaburzają te procesy.

TO WAZNE, żeby nasze otoczenie wewnętrzne, czyli ściany , materiały, wyposażenie- zapewniało nam prawidłowe warunki i poprzez nasze wnętrza , wspomagały regulację wilgoci i temp. również we wnętrzu naszego organizmu.

Ta zdolność naszego równoważenia wilgoci i temperatury w naszym otoczeniu, zapewnia nam właśnie KOMFORT TERMICZNY, który jest ODCZUCIEM, nieco innym dla każdego z nas, ale jest reakcją na obiektywne czynniki, takie jak: temperatura, wilgotność, ruch powietrza, zanieczyszczenia, promieniowanie, więc możemy je zmierzyć i opisać, określając najlepszą dla nas kombinacje.


Zapewnienie KOMFORTU TERMICZNEGO w naszej strefie umiarkowanej jest dużym wyzwaniem i wymaga złożonych rozwiązań, bo działamy w warunkach zmiennych nieustalonych – /warunki atmosferyczne, metabolizm/. ZIMĄ -zatrzymujemy ciepło w budynku, LATEM niedopuszczeniem do przegrzania się, musimy mierzyć się z ciągłą zmianą wilgotności i ciśnień , które wspomagają wymianę powietrza.

DLA CZŁOWIEKA WAŻNY JEST PRAWIDŁOWY MIX TEMPERATURY I WILGOTNOŚCI. SZKODLIWY JEST ZARÓWNO ZBYT WYSOKI, JAKI I ZBYT NISKI POZIOM WILGOCI. Zbyt wysoki poziom skutkuje powstawaniem pleśni i grzybów, natomiast zbyt niska wilgotność zwiększa możliwość przenoszenie się drobnoustrojów w powietrzu. Badania kliniczne wskazują, że poprawa nawilżania powietrza w sezonie grzewczym zmniejsza częstotliwość zakażeń układu oddechowego o 20% u dorosłych i o 50% u dzieci.

Skóra jest największym narządem zmysłów, wspomaga oddychanie i chłodzi ciało potem. Zbyt suche powietrze jest także szkodliwe dla mechanizmów obronnych . Śluzówka wysycha, staje się lepka i utrudnia ruch rzęsek, ograniczając możliwość usuwania wirusów i zarazków.

Zmienne warunki pomieszczenia, zmienny metabolizm, stąd też inny poziom komfortu cieplnego- ważnym elementem jest możliwość INDYWIDUALNEJ REGULACJI.

Komfort termiczny wpływa na naszą PRODUKTYWNOŚĆ.

-DOBRA JAKOŚĆ POWIETRZA-wzrost produktywności o 12%

-PRZEGRZANIE POMIESZCZEŃ– spadek produktywności o 6%,

-PRZECHŁODZENIE POMIESZCZEŃ – spadek o 4%

-ZŁA WENTYLACJA- odpowiada za 35% zwolnień lekarskich

-ACTIVE DESIGN-chodzenie po schodach- spadek ryzyka udarów mózgu, wzrost energii, usuwanie toksyn…

więc, CO ROBIĆ?

SADZIĆ DRZEWA!- przyuliczna zieleń, potrafi zatrzymać nawet 70 % zanieczyszczeń

NIE ZANIECZYSZCZAĆ!- dobierac odpowiedni rodzaj instalacji grzewczej

PRAWIDŁOWO PROJEKTOWAĆ WENTYLACJĘ! – krótkie, proste kanały bez zakoli, o przekroju okrągłym, z wystarczającym rozmiarem otworów rewizyjnych z możliwością ich konserwacji,

FILTROWAĆ! – Filtry HEPA wyłapują z powietrza mikroskopijne pyłki, smog, kurz, alergeny, roztocza, bakterie. Filtr węgla aktywnego -usuwa LZO i inne zanieczyszczenia gazowe/ formaldehydy, benzeny, ksyleny i WWA w postaci lotnej oraz dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachów.

JONIZOWAĆ! – emisja ujemnie naładowanych anionów- skutecznie neutralizują i usuwają z powietrza m.in. bakterie, wirusy, alergeny i zarodniki pleśni.

NAWILŻAĆ!-używając profesjonalnych systemów wyposażonych w czujniki wilgotności i zabezpieczenie przed tworzeniem się bakteryjnych biofilmów, stosując np. nawilżacze ULTRADZWIĘKOWE- drgające elementy piezoelektryczne lub ADIABATYCZNE- dezynfekcja jonami srebra,

ZAZIELENIAĆ WNĘTRZA-Rośliny poprawiają jakość powietrza, poprzez produkcję O2, obniżają temperaturę powietrza, pochłaniają CO2 i neutralizują szkodliwe substancje LZO…

WYBIERAĆ ODPOWIEDNIE MATERIAŁY BUD. I WYPOSAŻENIE

MATERIAŁY OTWARTE DYFUZYJNIE-

-lite drewno- reguluje temper. i wilgotność, pochłania toksyny,

-glina- dobry akumulator ciepła i wilgotności,

-tynki mineralne /wapienny/, bez domieszek cementu, paroprzepuszczalny, magazynuje ciepło, wysoka wartość pH (odczyn zasadowy) zapobiegający powstawaniu pleśni, niszczący zarazki, chroni przed szkodnikami, wiąże substancje szkodliwe i zapachy.

MATERIAŁY O NISKIEJ EMISJI LZO

-naturalne impregnaty do drewna na bazie wosku pszczelego oraz oleju lnianego, produkty wodne zamiast rozpuszczalnikowe,

-materiałów budowlane z małą domieszką barwników, będących źródłem LZO,

-naturalne środki czyszczące ,np. zawierające pożyteczną mikroflorę i aromaty organicz.

DBAĆ O PRAWIDŁOWY PRZEBIEG BUDOWY:

-zabezpieczanie stref czystych,

-zabezpieczenie kanałów wentylacyjnych tymczasowym filtrem,

-ochrona materiałów budowlanych przed zawilgoceniem /wycieki z instalacji, warunki atmosferyczne./,

-montaż materiałów absorbujących / tkaniny, tapety, dywany / lub nieprzepuszczalnych /tapet, posadzki winylowe,/ dopiero po odparowaniu substancji z procesów budowlanych,

-odkurzacze budowlane – o wysokiej wydajności

-mobilne urządzenia filtracyjne -filtry dopasowane do rodzaju zanieczyszczeń:

-wietrzenie po remoncie,

PAMIĘTAJMY!

POWIETRZE W NASZYCH WNĘTRZACH jest pojęciem wieloskalowym, więc warto podchodzić do niego w wielu różnych skalach jednocześnie: MIKRO- naszego organizmu , MEZO- naszego budynku, MAKRO- ekosystemu.

FUNKCJONUJE W WARUNKACH zmiennych, NIEUSTALONYCH, więc użyte materiały i rozwiązania muszą uwzględniać dynamikę tych procesów.

…a to, jaką rolę w tym całym procesie migracji POWIETRZA , będą pełnić nasze WNĘTRZA, zależy w 100% OD NAS.

Lokalizacja

Ul.Dąbrowszczaków 22A/91, 80-365 Gdańsk
507 622 236
biuro@kobodesign.pl

Polityka prywatności