ŚWIATŁO SŁONECZNE, to MEGA stymulator

Monika Kropiwnicka
architekt wnętrz

Słońce to stymulator naszego organizmu, który inicjuje, pobudza, reguluje i przełącza guziki, w zależności od pory roku i dnia, …mozolnie synchronizując nasze ciało ze zmieniającym się otoczeniem…

Zmienne poziomy oświetlenia stanowią podstawę ludzkiego, 24-godzinnego rytmu okołodobowego, który reguluje szereg procesów w naszym organizmie, takich jak : sen, poziom sytości, temperaturę ciała. Poranne światło , poprzez układ hormonalny, zwiększa naszą aktywność i mechanizmy obronne, …z kolei wieczorne światło podczerwone uruchamia procesy regeneracji w komórkach.

Obecnie, znaczna część populacji spędza około 90 % czasu wewnątrz pomieszczeń, przy oświetleniu elektrycznym, choć jeszcze 200 lat temu było odwrotnie. Dziś, do naszych WNĘTRZ dociera nawet 400 razy mniej tych sygnałów niż jest ich na zewnątrz, … to ułamek tego, do czego zostaliśmy zaprogramowani…

W czasach sprzed zegarów i sztucznego światła było łatwiej …życie na obracającej sie planecie, zmuszało nas do synchronizacji z porami roku, z wiatrem i cyklem dobowym… ZMIENNE poziomy oświetlenia stanowią podstawę ludzkiego, 24-godzinnego zegara biologicznego.

Ludzie , przez tysiące lat , ewoluowali w harmonii z naturalny cyklem oświetlenia dziennego na Ziemi:

• wczesnym rankiem- Niski poziom oświetlenia i niski CCT (korelowana temperatura barwowa)

• w południe- Wysokie natężenie światła i wysokie CCT (do 10000 K)

• wieczorem-Niski poziom oświetlenia i niski CCT

• oraz Ekstremalnie niski poziom oświetlenia i średnie CCT w świetle Księżyca.

Dziś 90 % czasu spędzamy we wnętrzach, ze światłem o stałej skorelowanej temperaturze barwowej, co Nie jest zgodne z naszym zegarem biologicznym. Człowiek potrzebuje ekspozycji na dynamiczne oświetlenie, bo reguluje ono , przez cały dzień, produkcje wielu hormonów:

Dopaminę -dającą uczucie przyjemności, gotowość do działania i koordynację mięśniową

Serotoninę kontrolującą impulsy i rozkład węglowodanów

Kortyzol– „marker stresu”, jego stężenie znacząco rośnie w czasie pobudzenia i mobilizacji organizmu, zwiększając stężenie glukozy we krwi

Melatoninę – hormon snu.

Na regulację rytmu dobowego składa się szereg różnych przekaźników (oscylatorów) odbierających szereg bodźców.

Poranne Światło bogate w składnik niebieski stymuluje receptory melantropowe tzw. ipRGC , niedawno odkryte w naszym oku. Wyzwala produkcję dopaminy, serotoniny i kortyzolu, hamując uwalnianie melatoniny. W ciągu dnia- światło bogate w niebieską część widma powoduje, ciągły wzrost naszej wydajności. Ale za to, wieczorna ekspozycja na niebieskie światło, oszukuje nasz Organizm. Zamiast włączyć naturalnie zaprogramowane dla pory wieczornej funkcje regeneracyjne, daje oscylatorowi znać, że to wciąż czas aktywności. W odpowiedzi uruchamiane jest wydzielanie hormonów, jednak zamiast melatoniny dostajemy dawkę pobudzającego kortyzolu lub adrenaliny, a komórki naskórka zamiast włączać nocną fazę regeneracji, nadal trwają w dziennej fazie ochrony, broniąc skórę przed czynnikami zewnętrznymi.

EFEKT

-Zaburzenia snu , odkładanie tkanki tłuszczowej, bo zmęczony organizm ma większe zapotrzebowanie na tłuszcz i cukier,

-Osłabienie funkcji obronnych organizmu

-Długofalowo – zwiększamy uszkodzenia skóry i przyśpieszamy jej starzenie,

Natura nie wyposażyła nas w możliwość widzenia w ciemności. Przez większą część historii ludzie wstawali i kładli się spać zgodnie z cyklem Słońca. Teraz doświadczamy światła o każdej porze dnia i nocy.

Sztuczne światło to stosunkowo nowy wynalazek dla naszego organizmu, a ekspozycja na tego typu oświetlenie może drastycznie wpływać na nasze procesy biologiczne. Złej jakości Oświetlenie LED praktycznie nie emituje korzystnej dla nas podczerwieni, natomiast uwalnia nadmiar niebieskiego światła, deregulując nasz zegar biologiczny. Jednak dobre diody LED, przy zastosowaniu odpowiednich filtrów ograniczajcych widmo światła niebieskiego i uzupełnieniu pozostałych długości fal, potrafią upodobnić się do światła naturalnego. W połączeniu z odpowiednim sterowaniem, regulacją luminacji i skorelowanej temperatury barwowej, (CCT) może naśladować naturalny cykl oświetlenia dziennego i dzieki temu prawidłowo regulować nasz zegar biologiczny.

To kompleksowe podejście do oświetlenia nosi nazwę Human Centric Lighting (HCL), pokazując nam, że istotą oświetlenia jest ŚWIATŁO … nie lampa.

Lokalizacja

Ul.Dąbrowszczaków 22A/91, 80-365 Gdańsk
507 622 236
biuro@kobodesign.pl

Polityka prywatności